piątek, 6 sierpnia 2010

ZNACZENIE KAMIENI / CYRKON

Cyrkon
Uwaga! - nie mylić z cyrkonią - jest sztuczna i nie posiada mocy. Światło cyrkonu rozwesela, wnosi harmonię i zadowolenie. Wzmacnia pamięć, przeciwdziała alergią i chorobą płuc.

Cyrkon jest kamieniem znanym pod różnymi nazwami już od starożytności.
Pochodzenie nazwy cyrkon nie jest jednoznacznie określone. Być może wywodzi się z arabskiego «zarkun» (cynober) lub perskiego «zargun», oznaczającego kolor złoty.
Cyrkon zawdzięcza silną brylancję i intensywny ogień wysokiemu współczynnikowi załamania światła (1,810-2,024) i dyspersji (0,039 BG; 0,022 CF).
Pierwiastki radioaktywne (uran i tor) występujące w strukturze kamienia są przyczyną znacznego wahania wielu własności kamienia. Cyrkony o najwyższych właściwościach fizycznych określane są jako cyrkony wysokie, zaś o najniższych – mianem cyrkonu niskiego, przeważnie o barwach zielonych. Pomiędzy nimi lokują się cyrkony średnie. Cyrkony niskie na skutek znacznej zawartości pierwiastków radioaktywnych mogą być niemal amorficzne, mimo zachowania zewnętrznie niezmienionej postaci. Zielone lekko radioaktywne kamienie nie są spotykane na rynku, stanowią jednak obiekt pożądania kolekcjonerów.
Cyrkon jest ciekawym przykładem kamienia występującego zarówno w złożach pierwotnych jak i wtórnych. Cyrkon jest kamieniem odpornym nie tylko na procesy sedymentacyjne (osadowe) ale i górotwórcze. Cyrkony z osadów aluwialnych mogą znaleźć się ponownie w głębi ziemi na skutek zmian geologicznych i wtopić w skały magmowe lub trafić ponownie do warstw metamorficznych. Przechodzą przy tym wszystkie te procesy w stanie niemal nie zmienionym lub jedynie lekko zaokrąglone, i następnie mogą nadal narastać. Proces ten jest przyczyną, dlaczego cyrkony wykazują niekiedy budowę warstwową: jądra powstałe przed miliardami lat otoczone są warstwą powstałą ledwie kilkaset milionów lat temu (G&E str. 16).

Pochodzenie

Cyrkony występują zwłaszcza w złożach aluwialnych w postaci otoczaków w Birmie, Kambodży, na Sri Lance, w Tajlandii. Spotykane również w Australii, Brazylii, Korei, na Madagaskarze, w Mozambiku, Nigerze i Tanzanii.

Wskazówki

Cyrkon łatwo jest uszkodzić, a to ze względu na dość wysoką kruchość, co czyni go wrażliwym na  nacisk i uderzenia.
Na rynku cyrkon pojawia się przede wszystkim jako kamień podgrzewany, znacznie częściej niż w stanie całkowicie naturalnym. Niebieskie i bezbarwne cyrkony występują wprawdzie w stanie naturalnym, aczkolwiek ich jakość nie zezwala na użycie ich w celach jubilerskich.
Cyrkon występuje w różnych odmianach barwnych, lecz najczęstsze są cyrkony niebieskie.

Mity

W przeszłości cyrkon określano mianem “hiacynt”  oraz „jargon”. Nazwa hiacynt dotyczyła odmian czerwonych, natomiast Jargon obejmował inne odmiany bezbarwne i w odcieniach żółci pochodzącymi z Cejlonu.
Używanie tych nazw jest obecnie zakazane.
W średniowieczu przypisywano cyrkonom działanie nasenne, sądzono też, że cyrkony przynoszą ich posiadaczowi pomyślność, wiedzę i strzegą jego honoru. Wierzono też, że odpędza plagi i złe duchy.
Mimo że w przeszłości cyrkony używano jako imitacji diamentów, nie mają one nic wspólnego z popularną cyrkonią (CZ), hodowaną laboratoryjnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz